נשיא FONASBA הגיע להרמת כוסית בלשכת הספנות הישראלית


כריס פאפאוסיליו, נשיא FONASBA – הארגון הבינלאומי של לשכות הספנות בעולם, שהגיע להרמת כוסית בלשכת הספנות, מוכר לרבים כבנו של פרודרומוס פאפאוסיליו – הסוכן הראשון בעולם של חברת הספנות "צים"


כריס פאפאוסיליו, נשיא ארגון FONASBA – הארגון העולמי של לשכות הספנות הבינלאומיות, ביקר הבוקר בלשכת הספנות הישראלית והשתתף בהרמת כוסית לקראת חג הפסח. פאפאוסיליו הציג בפני חברי הוועד את ארגון FONASBA - The Federation of National Associations of Ship Brokers and Agents שהוא ארגון הגג של סוכני האוניות והברוקרים בכל העולם.

"השם קפריסין נחשב בשנה האחרונה לשם חם בהקשרים של חיפושי גז וחיזוק הקשרים המדיניים והצבאיים עם ישראל, אולם לנו שמורה פינה חמה לאי השכן מזה שנים ארוכות", סיפר נשיא לשכת הספנות הישראלית ד"ר יורם זבה, "כריס הוא בנו הבכור של פרודרומוס פאפאוסיליו, המוכר לרובנו כ'פאפא'. איש יקר, בן למשפחה מפורסמת ומכובדת, שחינכה את בניה לאהבת ישראל".

פאפאוסיליו שהכיר אישית את רוב חברי ועד הלשכה, סיפר שהוא "מרגיש בבית" כאשר הוא מגיע לביקור בישראל וכי גם בארצו, האתגרים דומים לאלה שבארץ, כדוגמת העדר מעמד חוקי לסוכן האוניה.

"הקשר של פאפא לישראל החל בתקופת המנדט", נזכר ד"ר זבה, "יום אחד האיש פגש את אנשי ארגון הג'וינט שסיפרו לו כי האנגלים פועלים לסיכול עליית יהודים לישראל, באמצעות הגלייתם למחנות פליטים בקפריסין. הוא אמר בתגובה כי 'זה מכוער מאוד לדבר כך על האנגלים....' בפועל, פאפא החל לסייע מייד אחר כך למוסד לעליה ב' ועזר להעלאה לא חוקית של עולים רבים לישראל. לימים הפך לידידם של ראשי ממשלות ונשיאים, בהם גולדה מאיר, עזר וייצמן ושמעון פרס.

"לכולם היה ברור שקפריסין הכי חשובה לו, אבל הוא ידע להשקיע בקשר הישראלי. בשנת 1974 כאשר היה ראש עיריית פמגוסטה שהיתה העיר הגדולה של קפריסין, הוא נאלץ לעזוב את ביתו בשל פלישת התורכים לצפון האי. משרד הביטחון שלח אליו אונייה שהביאה אותו לארץ, עד יעבור זעם. עד ליומו האחרון הוא האמין שיחזור לפמגוסטה.

"בפמגוסטה, זכה פאפא להיות לסוכן הראשון של צים בעולם. הוא ואנשיו בחרו לעצמם את השם "שֹהם קפריסין". שֹהם היה השם הראשון של חברת צים, שנותרה נאמנה לו מאז ולתמיד".


לפרטים: דובר לשכת הספנות הישראלית אבי שמול.


בחזרה לרשימת ההודעות


חדשות ועדכונים