לראשונה בישראל: הסמכה בינלאומית לסוכני אוניות

פעילות בזירה הבינלאומית של לשכת הספנות הישראלית, תביא בקרוב להכרה באחד המקצועות הרגישים ביותר בישראל: סוכן אונייה. המקצוע יזכה להכרה רשמית, לאחר שהלשכה הישראלית שכנעה את FONASBA (The Federation of National Associations of Ship Brokers and Agents) – הארגון הבינלאומי שמאגד במסגרתו את כל לשכות הספנות בעולם - להעניק את ההסמכה לסוכני אוניות ישראלים, שיעמדו בדרישות הבינלאומיות.

"מאז ומתמיד, אחד המקצועות הבינלאומיים הרגישים ביותר במדינת ישראל – סוכן אוניה, נחשב למקצוע שכל אדם בארץ, יכול לעסוק בו בכל עת ללא הגבלה", אמר נשיא לשכת הספנות הישראלית ד"ר יורם זבה, בראיונות עיתונאיים שהעניק בנושא. "סוכן האונייה, הינו אחד התפקידים הרגישים ביותר בכל העולם בכל הקשור בסחר חוץ או בסחר הימי. זהו הגורם האחראי על טיפול הפיזי והדוקומנטרי בהובלת מטענים, במשלוחים ובאוניות. סוכן האוניה נמצא במרכז מערכת היחסים שבין בעלי אוניות, חברות ספנות, בעלי מטענים, רשויות נמל, מכס, בנקים ועוד".

ראוי לציין כי בעולם קיימות שיטות שונות להסדרת התחום, כאשר רק ארבע מדינות (פורטוגל, איטליה, טורקיה ולטביה) הסדירו זאת באמצעות חקיקה. FONASBA הוא ארגון הגג של סוכני האוניות והברוקרים בכל העולם, והסמכה שהוא מעניק זכתה להכרה במדינות רבות. הפעילות של לשכת הספנות הישראלית מול הארגון בנושא זה, נבעה מהעובדה שהנסיונות רבי השנים להסדיר את מעמד הסוכנים באמצעות חקיקה לא צלחו, ועל כן הוחלט לאמץ את ההסמכה של FONASBA.